Wednesday, December 15, 2010

Зимски MUST-HAVEs

Верувам дека никој од нас не беше изненаден кога падна снегчето и официјално ни ја круниса зимата која одамна се вовлече во нашето маало, град, држава, секојдневие...Како и за секое годишно време, па така и за ова, треба да избереме парчиња облека кои ќе ни бидат "statement" парчиња на т.н. инаугурација на зимата! ;)

Одвоив неколку значајни. Веќе си испазарив неколку, но за тоа ќе прочитате во мојот следен запис...

 Капутчиња во безброј варијанти...


Чевли (чизмички над колена, каубојки, итн.)


  
Statement парченца (шеширче, мала ташничка, ракавици)

Се надевам ви се допадна мојот избор, фотографиите направени од прекрасната Garance Dore' и нејзиното волшебно окце. Се надевам и дека ќе го мрднете газето (хихихи), ќе осмислите ваш зимски стајлинг и ќе прочепкате низ рафтовите дома и по продавниците за да си ги најдете своите омилени парченца облека и accessories.

Sunday, December 12, 2010

Есенскиот дожд и дождовните чизмички

И во Скопјето не' фати треската на дождовни чизмички. По коментарите кои стасаа до мене, многу од овдешните девојки се срамат да ги облечат, најверојатно затоа што потсетуваат на работниците по селата, по калта :)

Истиве беа тренд надвор од Балканов уште во последните 3-4 години. Подолу ќе најдете интересни боички и комбинации со нив. За мене, тие се одличен и интересен додаток на досадното еднобојно фустанче или пак скини-фармерчињата со долга блузичка или кошулка.

Скрол надолу :) Додадов уште некои парчиња есенска облека, нешто што е неизбежно на овие дождови, но и одличен зачин на сечиј стајлинг!

Дождовни чизмички...Дождовни мантилчиња...
Thursday, September 23, 2010

Транзиција...

...од лето кон есен.

За оние кои се љубители на есента и на убаво парче облека, следат слики кои ја отсликуваат модната транзиција од едно годишно време во друго.
Низ Скопјево наидов на нови колекции (Cotton, Kaliope, CPH Fashion) кои содржат џемперчиња како овие на сликите. Не се многу дебели (јас, искрено, немам навика да носам многу дебели џемпери имајќи предвид дека на работа отсекогаш ми било доволно топличко), се прилепуваат на торзото и се неверојатно женствени иако имаат забележлив машки twist.
Искомбинирајте ги со долги и интересни синџирчиња/ѓерданчиња, со убаво сукњиче или панталонки со високо струкче, есенска штикла која ја издолжува нога и буди неверојатна женствена сексипилност и voila! Спремни сте да зачекорите по скопските (или други) улици со имиџ на девојка која е апсолутно прекрасна и се носи со својата едноставност (како девојките на сликите).


Photo by: Garance Dore'


 Photo by: The Sartorialist


Photo by: Forever 21